En svag stigning på 0,2 procent af det samlede udlån af fysiske bøger på de danske biblioteker. Det viser tallene for 2019 fra Danmarks Statistik ifølge Søndag Aften. Især en fremgang i bogudlånet i Region Hovedstaden løfter bibliotekernes samlede udlån af fysiske bøger i 2019.
Kulturnetmediet Søndag Aften beretter i en artikel den 3. august om en svag stigning i bibliotekernes udlån af fysiske bøger i 2019 ifølge tal fra Danmarks Statistik. (se artiklen her).
Det er især i hovedstadsområdet, bibliotekerne oplever stigende udlån af fysiske bøger. I alt steg bogudlånet med 2,4 procent i Region Hovedstaden, hvor 15 ud af 29 kommuner oplevede en større eller mindre stigning, men også i Region Sjælland og Region Midtjylland er udlånet steget en smule.
Det er ikke tilfældigt, at der er flere biblioteker, der nu oplever stigende udlån af bøger. Lyngby Bibliotekerne har i flere år arbejdet under mottoet »Bøger og betjening«, og i Allerød har man i de seneste år konstateret stigende udlån efter en målrettet indsats. Også i Viborg steg bogudlånet.