Langt de fleste, der arbejder under coronakrisen, er udfordrede af de nye vilkår. Det gælder også ledere, som har et ekstra ansvar for at skabe sammenhængskraft.
Læs mereKommunalbestyrelserne skal debattere bibliotekernes værdi og sætte politisk retning for bibliotekerne, lyder opfordringen fra KL, der i et debatoplæg peger på den store værdi, bibliotekerne har for lokalsamfundene.
Læs mereFå overblik over en række forbedringer i pensionsordningen hos PFA ved at deltage i et webinar i februar.
Læs mereKøbenhavns Kommune mangler podere til byens akutte testecentre og har bedt medarbejdere fra Kultur og Fritidsforvaltningen om hjælp. I alt har 24 medarbejdere meldt sig som frivillige podere.
Læs mereHvordan bevarer man det gode arbejdsfællesskab under en krise? Og hvad kan du selv gøre for at bevare gejst for dine opgaver og kontakt til kollegerne? Find en masse konkrete råd på Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø. Og test, om du husker det, der får dig til at trives.
Læs mereKulturministeriets ramme øges de næste tre år med næsten 1,3 milliarder. Og der afsættes 437 millioner kroner fra 2021 til 2024 til det, kulturminister Joy Mogensen kalder et massivt kulturløft.
Læs mere