Tilmeld dig

Forbundet Kultur og Informations generalforsamling 2021

Gå til sidens indhold

Vi går #Sammenmodensomhed

Forbundet går sammen med 76 andre organisationer om et fælles bud på en national ensomhedsstrategi, som er blevet overrakt til social- og ældreminister Astrid Krag.

Vi mener, at bekæmpelse mod ensomhed skal højere på den politiske dagsorden.

Før corona følte 380.000 voksne sig svært ensomme, og tallet er stigende.

Det går ud over den enkeltes trivsel og koster dyrt for samfundet.

Forbundet Kultur og Information mener, at det er en fælles opgave at tage ensomhed og danskernes trivsel alvorligt. Derfor har vi skrevet under på en fælles appel til politikerne og et inspirationsoplæg til en national strategi mod ensomhed.

Sådan handler vi på ensomhed

- Mange af vores medlemmer er med deres kompetencer og opgaver med til at skabe dialog, samtale og fællesskaber i Danmark på tværs af uddannelse, alder og bopæl og bidrager på den måde til at bekæmpe ensomhed, siger formand Tine Segel.

- Vores arbejdsliv er desuden en vigtig kilde til fællesskab og relationer, og ledighed øger risikoen for ensomhed. Som fagforening er en af vores kerneopgaver at sikre beskæftigelse for vores medlemmer og trivsel på arbejdspladserne. Derfor engagerer vi os i denne sag, slutter hun.

 

Læs det fælles bud på en national ensomhedsstrategi